
A víz éltető ereje - A víz az élet forrása.
Sokat olvashatunk a vízfogyasztással kapcsolatban. Reggel hány pohár vízzel kezd a napot, naponta mennyi vizet fogyasszál. Ezt legjobban saját magad tudod beállítani, hogy figyeled a szervezeted, tudod mi hogy működik, és mi mire van hatással. Nekem például a reggeli egy pohár szobahőmérsékletű víz elengedhetetlen. Napközben mindig annyit fogyasztok, amennyire a szervezetemnek szüksége van. Itt egy rövid összefoglalót olvashatsz. A későbbiekben kitérek a részletekre.
Egészség = Jól működő vízháztartás.
Testünk 70 %-át a víz alkotja. A víz hidrolitikus szereppel rendelkezik a szervezet folyamatainak szempontjából. Az energia termelés meghatározója is a víz. A víz szabályoz minden folyamatot a szervezetben, beleértve az összes oldott szilárd anyag aktivitását is.
A nappali fáradság első számú okozója a vízhiány.
Folyamatban lévő tanulmányok kimutatják, hogy a hát és ízületi fájdalmakban szenvedők 80 %-ánál, naponta 8-10 pohár víz csökkenti a fájdalmakat.
Azok a nők, akik nem esnek teherbe, szinte kivétel nélkül mind vízhiánnyal küzdenek.
A szervezet és a bőr öregedése is egyértelműen a vízhiányra vezethető vissza.
Ha a szervezet nem jut legalább testsúly kilogrammonként 30 ml/nap mennyiségű vízhez, számtalan probléma adódhat.
Bizonyos panaszok mind azt jelzik, hogy a szervezet nem jut elegendő vízhez:
- felborul az anyagcsere,
- tönkre megy az emésztés
- lanyhul a légzés és az oxigén feldolgozás,
- elsavasodik a szervezet, amelynek egyenes következménye az, hogy 70 %-kal megnő az esély a rák kialakulására,
- kiszáradunk, ami korai öregedéshez vezet,
- ráncos, gyulladt és érzékeny lesz a bőrünk,
- töredezetté és fénytelenné válik a hajunk és a körmünk.
Betegségeink 90 %-át az alacsony vízfogyasztásnak köszönhetjük.
Tehát összefoglalva testünk megfelelő vízegyensúlya nélkülözhetetlen a megfelelő eredmények eléréséhez, a kiegyensúlyozott, egészségeshez életmódhoz. Nézzük részletesebben.
A víz a szállító
A víz szállítja a szervezet sejtjei számára a létfontosságú tápanyagokat (vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, aminosavak), a hulladék anyagokat pedig - amire nincs szüksége a szervezetnek - (salakanyagok, méreganyagok) elszállítja.
Testünk nem más, mint egy óriási kolloid oldat, amelyben a víz az oldószer, ami az összes szervezetben lejátszódó biokémiai és biofizikai folyamatban nélkülözhetetlen.
A víz az az oldószer, amely minden folyamatot szabályoz az emberi testben.
Ideális esetben az általa szállított anyagok (hormonok, kémiai hírvivők és tápanyagok) elsőként el is érik a létfontosságú szerveket.
Minden szerv a test többi része számára fontos anyagokat termel és az agy által folyamatosan szabályozott arányban felszabadítja a vízáramlásba.
A víz bevitel és annak elsődleges elosztása csúcsfontosságú.
Ha nem akar a fájdalmakkal együtt élni
Testünk a felhalmozódott méreganyagokat nem tudja elszállítani, kiüríteni, hanem kristályok formájában felhalmozódik a szövetekben és az ízületekben, ennek az első figyelmeztető jele a fellépő fájdalom. A fájdalom nem más, mint a szervezet jajkiáltása, hogy vizet kapjon.
A szabályozó neurotranszmitter (ingerületátvivő anyagok; a hisztamin és annak alárendelt anyagai) rendszer megnövekedett mértékben aktívvá válik a test vízszükségletének szabályozása során. A szervezet különféle területeinek vízhiánya a különféle betegségnek címkézett tünetekben nyilvánul meg.
Tudományosan igazolt tény, hogy a hisztamin által irányított és működtetett idegingerület átvivő rendszer lép működésbe és kiváltja a vízbevitelt elősegítő alrendszerek működését is. Mivel a szervezet nem rendelkezik igénybe vehető víztartalékkal, a már rendelkezésre álló vízmennyiségre egy fontossági sorrendet magába foglaló elosztási rendszert működtet.
A szomjúság kezelésekor a szervezeten belül a hisztamin termelésének és tárolásának egy arányos növekedése tapasztalható. A hisztamin és az annak alárendel szabályozó rendszerek akár fájdalmat, allergiát és asztmás tüneteket is okozhatnak. Ezeket mindenképpen a szomjúság jeleiként kell értelmeznünk.
Fejlődésünk során a fokozatosan megromló szomjúságérzés miatt testünk krónikusan és egyre növekvő mértékben dehidratálódik. Ezért fontos erre nagyon odafigyelni.
Ahogy telik az idő a sejtjeink víztartalma illetve a testvíz sejteken belüli és kívüli térfogataránya csökken.
A napi vízbevitel csökkenése drasztikusan negatív irányba befolyásolja a sejtműködés hatékonyságát.
A "száraz száj" a dehidratáció legvégső tünete.
Folyamatban lévő tanulmányok kimutatják, hogy a hát és ízületi fájdalmakban szenvedők 80 %-ánál naponta 8-10 pohár víz csökkenti a fájdalmakat.
Naponta 5 pohár víz elfogyasztása 45 %-kal csökkenti a vastagbélrák veszélyét, a mellrákét 79 %-kal és 50 %-kal kevesebb a rizikó a hólyagrákra.
Azok a hölgyek akik nem esnek teherbe szinte kivétel nélkül mind vízhiánnyal küzdenek.
A szervezet és a bőr öregedése is nagymértékben a vízhiányra vezethető vissza.
A magzati élet legelső vízhiány jelzése az, amikor a terhesség korai fázisában az anya reggelente rosszul érzi magát.
A víz éltető ereje. A víz lúgosít
Vízhiány esetén beindul a szervezet elsavasodása, ami azért veszélyes, mert a legtöbb betegség (gyulladások, rák, candida) savas közegben tud kialakulni. Érdemes tehát odafigyelni a figyelmeztető jelekre.
A Sav-bázis egyensúly testünkben:
Szervezetünk szigorúan meghatározott folyadéktérben és kémhatás-értékek között tud élni. A kémhatás (pH) azaz a szervezet savas- vagy lúgos bázikussága, mely a hidrogén ionok (H+) koncentrációjától függ. A szervezetünk különböző részei különböző kémhatású környezetben működnek. Az emésztés részeként gyomrunk erősen savas, viszont a vékonybél erősen lúgos.
A szervezet sav-bázis egyensúlyát a légzés, folyadékok általi puffer rendszerek (bikarbonát, foszfát), a vese kiválasztás és vizeletürítés szabályozza.
A vérünk normál pH értéke 7,38 - 7,42 között mozog, ami enyhén lúgos kémhatású. A vér pH értéke meghatározza sejtjeink működését. Túlzottan sava környezet élettani stressz a szervezet számára.
Ilyenkor felborul a normál működés, növekszik a csontok kalcium vesztesége, növekszik a kortizon szint, növekszik az izomveszteség, károsodnak a bélfalak, a sejtek elhalnak.
Gyulladásos folyamatok alakulnak ki, csökken az immunvédekezés, felgyorsul az öregedés és rákos folyamatok indulhatnak el.
A víz lényeges a szervezet anyagcsere folyamatainak szempontjából!
Tehát összességében beláthatjuk, hogy a szervezetünk egészségének megtartásához elengedhetetlen fontosságú a víz-háztartásunk jó működése.
Ez az oldó, anyagszállító, hírtovábbító közeg ugyanúgy befolyásolja a kiválasztást, a szívműködést, mint ahogyan a bőrünk épségét, vagy az idegállapotunkat.
A víz egy különleges szerkezetet is kialakít, amely a sejt felépítésének kötéseiben ragasztóanyagként működik. Az enyvhez hasonlóan a szilárd alkotórészeket tartja össze.
Az agysejtek által termel hírvivő és szabályozó anyagok szállítása, "vízi úton" történik, az idegvégződések célállomásáig.
Azt vették észre, hogy az idegpályák hosszában léteznek kis mikro áramlások, amik magukkal viszik a megfelelően csomagolt anyagokat.
A vizet minden porcikád kívánja!
Én változó mennyiségű vizet iszok. Ezt befolyásolja a mozgásom, az időjárás, és az étel, amit elfogyasztok. Az állandó, a reggeli 1-2 pohár szobahőmérsékletű víz, amivel minden reggel kezdem a napot. Csak ezután indul az élet. Napközben odafigyelek a mennyiségre, de túlzásba sem viszem a vízfogyasztást.
Szerintem mindenkinek magának kell kialakítani a megfelelő vízfogyasztást. Erre nincs "kotta" (napi 2 liter? 3 liter? minimum 2,5 liter).